STRONA GŁÓWNA - MAPA - ŚLAD GPS - LINKI - POGODA - PUBLIKACJE - FILMIKI Z TRASYKONTAKT - DO POBRANIA


25.06.2013 r.
KOLARSTWO

Kolarstwo szosowe to najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych po zwykłych drogach publicznych. Sport ten jest wciąż najbardziej popularnym na świecie rodzajem kolarstwa. Autorsko uprawia go około miliona ludzi, a w rankingach UCI figuruje prawie 2000 kolarzy uprawiających ten sport zawodowo. Kolarstwo górskie natomiast to forma kolarstwa uprawiana za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się na trudnym terenie. Dyscyplina ta jest coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolnego czasu. Niektórzy amatorzy uprawiający ten sport traktują go jako możliwość rozwoju fizycznego, stąd duża liczba imprez, w których kolarze górscy mogą sprawdzać swoje umiejętności. Dzięki rowerom górskim pojawił się nowy odłam turystyki rowerowej zarówno prywatnej, jak też zorganizowanej, polegającej na przemierzaniu szlaków niedostępnych dla samochodów, a z powodu zbyt długich dla turystów pieszych. Należy pamiętać także, że jednym z uniwersalnych sportów jest jazda na rowerze, w każdym wieku, nawet w późnej starości. Trenuje ona wszystkie ważne muskuły i organy.

Rowerowe wędrówki przynoszą wiele zadowolenia. Jadąc na rowerze dosłownie odkrywamy otaczający nas świat na nowo. Zauważamy wspaniałości krajobrazów, zwracamy uwagę na piękno przyrody, której różnorodność dopiero teraz udaje nam się docenić, a radość z pokonanego odcinka powiększa nasze zadowolenie i dobre samopoczucie.

Najważniejsze jednak jest to, że systematyczna i wytrwała jazda na rowerze ma ogromny wpływ na zdrowie naszego organizmu:

- Wzrasta odporność organizmu na infekcje poprzez przyspieszone oddychanie wzrasta utlenianie krwi. Komórki organizmu są dzięki temu lepiej odżywione i dotlenione.
- Płuca stają się mocniejsze i wydajniejsze.
- Krew płynie szybciej do serca, ale go nie obciąża. Serce jest bardziej dotlenione, ale i bardziej wytrzymałe, i zmniejsza ryzyko zawału.
- Naczynia krwionośne powiększają się, a ma to ogromny wpływ na ciśnienie krwi w organizmie.
- Poziom cholesterolu spada.
- Organizm zużywa więcej energii, a przy odpowiednim i rozsądnym odżywianiu może dojść do redukcji wagi ciała.
- Mózg jest o 50% więcej dotleniony i odżywiony.
- Kształtuje naszą figurę i dobre samopoczucie.

Zatem jeżeli regularnie jeździmy na rowerze możemy zapobiec wielu chorobom. Nie musimy przy tym od razu wykonywać tego sportu wyczynowo. Wystarczy nawet spokojna jazda na rowerze. Najważniejsze, że się ruszamy, i że sprawia nam to przyjemność.J

Źródło: Internet.

Opracowanie: Oliwia Bury
 


 

 
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa
inwestująca w obszary wiejskie.
 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 Wdrażanie
lokalnych strategii rozwoju, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 –
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 
©2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - UKS Klucze